جایگاه کانتینری بندر شهید رجایی ارتقا می یابد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، الله اشتیاق عفیفی پور درون حاشیه دیدار از این طرح افزود: با اجرای این مگا پروژه بندری، افزایش معروف تخلیه و بارگیری ترمینال کانتینری از ۶.۳ میلیون تی. ای. یو بوسیله ۸.۴ میلیون تی. ای. یو

وی عاری اشاره بوسیله زمان بهره برداری این طرح ملی بیان کرد: این مهم برای پهلوگیری شناورهای با حجم ۱۸ هزار و ۴۰۰ تی. ای. یو و تناژ ۱۸۵ هزار (DWT) است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اظهار کرد: این طرح شامل تاسیس ۳ پست اسکله بوسیله کشش ۱۴۰۰ متر، لایروبی حوضچه شماره ۳ تا تراز تقریبی منفی ۱۷.۵ متر و به ظرفیت تقریبی چهار میلیون مترمکعب، گور برداری و محوطه سازی و تأسیسات زیربنایی و روبنایی با سطح ۱۱۳ هکتار و ساختمان های موردنیاز و نیز حفاظت ساحلی و اقدامات لازم به طول ۱۱۰۰ متر است.

عفیفی پور امتداد رحم: طرح توسعه وهله سومین بندر شهید رجایی یکی از طرح های عظیم بندرسازی در ایران است که به لحاظ برگ فنی و روند ساخت وسازهای عمرانی دارای پیچیدگی های خاص و انفراد های منحصربه فردی است.

وی گفت: طرح ترقی بندر شهید رجایی به عنوان یک مگا پروژه اقتصاد مقاومتی اولویت دار به شمار می آید که پیشرفت روزافزون آن را شاهد هستیم.

این مقام بندری اعتراف کرد: تبعه سازی دانش بندری با اتکا به خشکی امدن تخصص مهندسان کبیر و باانگیزه ایرانی، بیانگر تحکیم دانش افزایی و مهم ترین مقوله برای تایید ناکارآمدی تحریم هاست که این مهم باید موردتوجه جهانیان قرار گیرد.

بندر شهید رجایی واقع در جنوب ایران زمان حال بزرگ ترین بندرگاه کانتینری ایران و از بنادر مهم منطقه است که از آن به نشانی دروازه زرین قناعت ایران یاد می کنند.

بارانداز مثال رجایی نه تنها برای بیابان ایران و شهرها و کشورهای ثابت قدم در این بیابان از بزرگی خطیر برخوردار است، بلکه امروز این بندر با قرارگیری در خوش نویسی کریدور شمال – جنوب کلید دسترسی کشورهای مشترک المنافع و افغانستان بوسیله آب های آزاد نیز به حساب می آید.

عملیات اجرای مرحله سه گانه طرح توسعه بندر شهید رجایی از اسفندماه سال ۹۶ با رخصت مهتر جمهوری آغازشده است.

با ساخت مرحله ۳ بندر شهید رجایی هرمزگان، یک هزاره و ۸۰۰ متر کناره پایانه برای پهلوگیری کشتی ها در این بارانداز ساختن می شود.

حجت الاسلام والمسلمین حسن فقیه داخل مراسم صدور فرمان آغاز این طرح اقرار داشت: این طرح، بارانداز شهید رجایی را که بندری راهبردی برای ایران است به مرکز بزرگ حمل ونقل و ترانزیت کالا بوسیله کشورهای شمالی و خاوری ایران تحول می بطی ء.

بندر مثال رجایی در ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.