آیت الله سیستانی: دولت و وسیله های امنیتی مسئول خون کشته های ناآرامی های اخیر هستند

بوسیله گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، عبدالمهدی کربلائی، پاسبان مرجعیت برجسته دینی و سخن ران نماز جمعه کربلاء سخنان آیت الله العظمی سید علی السیستانی، مرجع عالی دینی را نقل کرد.

در این خطبه آمده است: تو شرایطی که دولت عراق اطلاع دادن کرده که دستور شلیک گلوله بوسیله تظاهرکنندگان را نداده است، اما هزاران بدنه کشته و زخمی شده اند. بخت و دستگاه های امنیتی مسئول خون هایی هستند که خلال روزهای اخیر ریخته شده است.

مرجعیت عراق اعلام کرد: دولت نمی تواند از این مسئولیت شانه خالی کند، چرا که مسئول کشته شدن تظاهرکنندگان بوسیله ضرب گلوله طرف های سرکش درون برابر دیدگان نیروهای امنیتی است، اقبال مسئول حاضر بودن حفاظت از رسانه ها در قبال هدف راحتی گرفتن ها و حملات است.

مرجعیت با خانواده های قربانیان این رخدادها ابراز همدردی کرده و بر همبستگی خویشتن با خواسته های قانونی تظاهرکنندگان اصرار کرد.

مرجعیت قویاً از دولت و دستگاه قضائی خواست تا تحقیقات شفافی را در مورد تمامی رخدادهای رخساره گرفته در تظاهرات و افشای عناصری که به سمت تظاهرکنندگان آتش گشودند و عدم رخوت تو پیگرد آنها حال با هر رویکرد و موضع گیری که باشند، انجام دهند و این مساله هنگام مدت محدودی همچون دو هفته انجام شود.