باریکه: تمامی گام های مان تنها در صورت پایبندی اروپا به تعهداتش برازنده بازگشت خواهد بود

ایسنا نوشت: محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان پس از آنکه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد از وزن تعیین شده در برجام بخاطر غنی سازی خود فراتر خواهد رفت در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: امروز، ایران درون حال برج حمل دور دوم قدم های جبرانی خود طبق پاراگراف ۳۶ برجام است. ما این حق را بخاطر خود محفوظ می دانیم که به اتخاذ اقدامات جبرانی قانونی درون چارچوب برجام بخاطر نگاهداری از منافع خود تو برابر تروریسم اقتصادی ایالات متحده امتداد دهیم.

ظریف تاکید کرد: تمامی این گام ها تنها در صورت پایبندی گروه E۳ (انگلیس، فرانسه، آلمان) به تعهداتش قابل بازگشت خواهد بود.

وی داخل پیامی دیگر نوشت: همه این گام ها تنها از شیوه پایبندی سه کشور اروپایی قابل بازگشت هستند. تروئیکای اروپا و اتحادیه اروپایی پس از حاضر بودن اجرای تعهدات خود ذیل برجام از جمله پس از خروج ایالات متحده، مشت ناچیز باید از اقدامات جبرانی ایران برابر پاراگراف ۳۶، از جمله در آژانس بین المللی انرژی اتمی پشتیبانی سیاسی کنند.

وزیر امورخارجه ایران داخل ادامه نوشت: تروئیکای اروپا هیچگاه عذر ای برای خودداری از موضع قاطع سیاسی برای حفظ برجام و مقابله با یکجانبه گرایی ایالات متحده ندارد.

مقامات کشورمان صبح امروز در یک نشست خبری اعلام کردند که جمهوری اسلامی داخل قدم دوم خود برای کاهش اجرای تعهداتش ذیل برجام تا ساعات آینده غنی سازی خود را از حد تعیین شده در این اصلاح بالاتر خواهد برد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان کارمایه اتمی کشورمان ضمن تائید این وقوف تاکید کرد که فعلاً رسیدن به غنای مورد نیاز برای تأمین سوخت راکتور تهران (۲۰ درصد) در دستور کار نیست.

همچنین عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه کشورمان در این کنفرانس خبری گفت: سیلان کاهش تعهدات در راستای حفظ برجام است خیر از بین بازی کردن آن. امکان پذیر است به عاقبت حضور ما در برجام منجر شود ولی در این مقطع ۶۰ روزه بوسیله شکلی فرصت هاست که می تواند طرف های طبق از آن استفاده کنند.

وی افزود: معتقدیم برجام سند برومند و مهمی است و خواستگار دنباله آن هستیم اما خواسته های ما از این سند بی قراری باید محقق شود و از طرف این پیوستگی نیفتاده ما داخل تعهدات مان تجدید نظر می کنیم.

عراقچی تاکید کرد: حرکت ما داخل برجام و مجاز است و این اقدامات از نظر ما نقض برجام زدودن. بی قراری زمان ما هم شکایات خود را از آمریکا و اروپایی ها ارائه می دهیم. آنها غم در اجرای تعهداتشان کوتاهی کردند و باید پاسخگو باشند.

جمهوری اسلامی پافشاری دارد که موافق مفاد گلچین شده در برجام، بوسیله ویژه بندهای ۲۶ و ۳۶ ایران حق دارد در صورت عدم پایبندی طرف دیگر توافق، اجرای تعهدات خود را بوسیله طور جزئی یا طاسی راکد یواش.

مقابل بند ۲۶ برجام، تو صورت لیس پایبندی طرف مقابل به تعهداتش، ایران ضایع دارد اجرای تعهدات خود را بوسیله شکل طاسی یا جزئی راکد درنگ.

پهلو اساس سد ۳۶ برجام اگر موضوع اختلافی با طی مراحل این بند فیصله نیافت معارض می تواند این فقره را به عنوان مبنای توقف کلی و یا معدود اجرای تعهداتش وفق برجام قلمداد کند و خواه به شورای ایمنی اداره ملل ابلاغ کند که پارسا است موضوع مصداق “عدم پایبندی رادیکال” به شمار می آید.